Kierownice rowerowe - różne rodzaje?>

Kierownice do roweru, jak sama nazwa wskazuje służą do sterowania pojazdem. Niegdyś wyrabiano je ze stali, teraz najczęściej produkowane są z aluminium, a w wersjach bogatszych z włókna węglowego zwanego karbonem.

Dopasowanie odpowiedniej kierownicy w dużej mierze zależy od roweru, jakim się przemieszczamy. Do wyboru mamy kierownice rowerowe gięte lub proste.

Proste ze względu na to, że są lżejsze, stosuje się przeważnie w rowerach przeznaczonych do kolarstwa górskiego. Kierownice gięte pasują do pozostałych typów rowerów, w tym miejskich, szosowych, turystycznych.

Wśród nich znajdziemy baranka, używanego przez kolarzy szosowych. Daje on duże możliwości zmiany położenia rąk potrzebnego przy przechylaniu tułowia podczas jazdy i osiągania wysokich prędkości.

Obecnie do rowerów miejskich najczęściej montuje się gięte kierownice, które niegdyś nazywane były "jaskółką". Swoją popularność zawdzięczają tym, że ich ergonomia pozwala na komfortowe ustawienie dłoni podczas wycieczek rowerowych. Ich rozmiar wpływa niestety na wyższą wagę roweru.

Miłośnikom dalekich wypraw rowerowych poleca się kierownice turystyczne, wielopozycyjne. Zapewniają dłoniom wysoką stabilność podczas jazdy oraz umożliwiają zmianę ich położenia.

Tags: