Na plecy rowerzysty?>

Jazda rowerem dla wielu ludzi staje się czymś więcej niż tylko rodzajem aktywności fizycznej. Dla niektórych ludzie jest to wręcz sposób na życie, determinujący interakcję z otoczeniem i codzienne życie.

Widok roweru na ulicy jest czymś całkiem powszechnym, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mijani przez nas rowerzyści potrafią przejeżdżać w siodełku trasy liczone w dziesiątkach, a nawet w setkach kilometrów. Takie wyjazdy wymagają jednak odpowiedniej kondycji, przygotowania i wyposażenia.

Tym, co szczególnie ważne w przypadku dalekich rowerowych wojaży, jest możliwość zabrania ze sobą zapasów na drogę, ubrań na zmianę, czy też map. Niezbędne do tego celu jest posiadanie odpowiedniego opakowania na cały ekwipunek.

Najprostszym wyborem jest zakupienie plecaka, który z założenia ma uniwersalne zastosowanie. W przypadku rowerzystów ważne jest jednak także aby ładunek umieszczony na plecach nie powodował dodatkowych obciążeń, ponad te wynikające z intensywnej jazdy. Stąd też producenci oferują specjalnie do tego celu przygotowane plecaki rowerowe.

Tego typu sprzęt tworzony jest tak, aby rowerzysta czuł maksimum komfortu, a przy tym aby w dalszym ciągu mógł zapakować do niego wszelkie potrzebne rzeczy. Na pierwszy miejscu postawiona jest więc ergonomia i odciążenie pleców. Kształt plecaków rowerowych jest wyprofilowany w taki sposób, aby idealnie do nich przylegał, a dzięki miękkiej wyściółce części stykającej się z ciałem nie powodował ucisku i obtarć.

Nie mniej ważnym elementem wyposażenia jest system mocowania do pleców. Same szelki nie zapewniłyby odpowiednio pewnego trzymania, dlatego też plecaki tego typu posiadają dodatkowy pas zapinany z przodu tułowia rowerzysty, dzięki czemu nawet zapakowany po brzegi będzie stale na swoim miejscu.

Warto wspomnieć także o bukłakach na płyny, które powoli są standardem w wyposażeniu plecaków rowerowych. Zazwyczaj mające pojemność od 1 do 2 litrów, dzięki wyprowadzeniu rurki w pobliże głowy rowerzysty pozwalają mu na picie w czasie jazdy, co niezwykle usprawnia pokonywanie trasy.

Tags: