Bez opon ani rusz?>

Jazda na rowerze należy do najpopularniejszych form aktywności fizycznej, i to nie tylko w naszym kraju, lecz w zasadzie w skali globalnej. Komfortowa jazda wymaga jednak korzystania z odpowiedniego sprzętu. Tym bardziej, że trasy, po których można poruszać się rowerami mogą być zróżnicowane i decydować o potrzebie korzystania z konkretnego rodzaju roweru.

Tym co jednak ma największe znaczenie przy rowerowych jazdach jest rodzaj stosowanego ogumienia. Opony rowerowe, podobnie jak ich samochodowe odmiany, posiadają zróżnicowaną specyfikę, w zależności od tego do jakiego rodzaju roweru i do jakiej jazdy są przewidziane.

Najprostsze wydają się być opony do roweru miejskiego. Przewidziane do jazdy po równych, utwardzonych nawierzchniach i pokonywania konkretnych tras z punktu A do punktu B nie wymagają stosowania specjalnego kształtu bieżnika i wysokiego profilu. Co innego opony do jazdy górskiej. Ten typ ogumienia charakteryzuje się terenowym bieżnikiem, wysokim profilem i grubszą ścianką.

Swoiste wymagania związane z rowerami szosowymi zaowocowały z kolei specyficznymi rozwiązaniami w oponach do tego typu rowerów. Wyposażone w niski profil i bardzo wąskie zapewniają minimalny opór roweru względem nawierzchni. dzięki czemu ułatwiają szybkie poruszanie się na długich trasach. W tym wypadku również dętki rowerowe muszą być specjalnego rodzaju, muszą bowiem zmieścić się w oponie o niewielkiej objętości, lecz przy tym bez problemu wytrzymywać ciężar rowerzysty, tak jak ma to miejsce w standardowych układzie jezdnym roweru.

Bez względu jednak na typ roweru i wymagania względem ogumienia z tym związane warto pamiętać o jednej zasadzie - należy kupować produkty dobrej jakości, gdyż oszczędność na tańszych zamiennikach kończy się zazwyczaj szybkim uszkodzeniem i stratą czasu na wymianę.

Tags: