Jak wybrać siodełko na rower??>

Siodełka na rower są jednym z najważniejszych elementów każdego roweru. To właśnie od nich zależy w dużej mierze komfort jazdy. To bowiem na siodełku spoczywa ciężar całego ciała w czasie jazdy. Jednak okazuje się, że wybór odpowiedniego siodełka na rower wcale nie jest taki łatwy się się może wydawać.

W zasadzie siodełka rowerowe można podzielić na siodełka damskie i męskie. Oczywiście w tym przypadku różnice konstrukcyjne uzależnione są od budowy anatomicznej ciał kobiety i mężczyzny. Z założenia nieco szersze są siodełka dedykowane dla kobiet. Nie bez znaczenia jest również kąt nachylenia podczas jazdy. Tutaj warto zastanowić się, jaki styl jazdy na rowerze jest preferowany. Zwykle przyjmuje się, że im mniejszy jest kąt nachylenia rowerzysty, tym siodełko powinno  być węższe.

Okazuje się natomiast, że niekoniecznie szersze i bardziej miękkie siodło, tym wygodniejsza jest jazda. Podczas zakupu warto sprawdzić, czy siodło nie jest za szerokie. Wówczas rowerzysta może bowiem ocierać wewnętrzną stroną uda o siodełko, co kończy się podrażnieniem oraz uczuciem dyskomfortu. Nowością  w ofercie wielu producentów są siodełka żelowe. Są one bardzo wygodne, ale jednocześnie niezbyt tanie. Wiele zależy od osobistych preferencji oraz od tego ile godzin w ciągu dnia spędza się na rowerze. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku panów są również siodełka z otworem na prostatę. Jednak na razie nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem.

Tags: