Budowa i rola piasty rowerowej?>

Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że rower to bardzo skomplikowany mechanizm składający się z rozmaitych podzespołów. Im poszczególne części są lepszej jakości, tym większa szansa na to, że cały sprzęt będzie bez najmniejszej awarii służył właścicielowi przez długie lata. Jednak jest jeszcze jeden ważny aspekt poza jakością części rowerowych. Chodzi mianowicie o regularne serwisowanie sprzętu w profesjonalnym serwisie rowerowym. Na co warto zwrócić uwagę podczas serwisu?

Serwisowanie części rowerowych


Większość osób udaje się do serwisu rowerowego dopiero w momencie, w którym w rowerze coś nie gra - a to obluzują się hamulce, czy rozregulują przerzutki. O wiele lepiej jest zapobiegać takim awariom niż je później naprawiać, zwłaszcza jeżeli awaria zdarzy się w szczycie sezonu rowerowego, to na jego naprawę można czekać nawet kilka tygodni. Jednym z często pomijanych elementów podczas serwisu rowerowego jest piasta rowerowa.

Do czego służą piasty rowerowe?


Wytrzymałe piasty rowerowe to niezbędny element w każdym rowerze. Znajdują się one zarówno przy przednim, jak i przy tylnym kole. Piasta odpowiada przede wszystkim za to, aby koło się obracało w sposób prawidłowy. Do specjalnego kołnierza przymocowane są szprychy rowerowe, większość modeli jednośladów posiada trzydzieści dwie szprychy. Jedną z najczęstszych awarii piasty jest jej skrzywienie. Jazda z wykrzywioną piastą jest nie tylko niewygodna, ale również niebezpieczna, zdecydowanie zmniejsza możliwości manewrowania jednośladem.

Tags: