Co jest najważniejsze w wyborze roweru??>

Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na codzienne przemieszczanie się po mieście, np. w drodze do pracy, czy na zajęcia na uczelnie. Rower doskonale w miejskich warunkach zastępuje samochód oraz komunikacje miejską, a dodatkowo pozwala poprawić tężyznę fizyczną, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Jak wybrać rower?

Kluczem do przyjemności związanej z codziennym jeżdżeniem na rowerze jest dobranie pod siebie odpowiedniego modelu.
O ile wybór pomiędzy najpopularniejszymi wersjami nie powinien nikomu sprawić trudności, ponieważ z góry każdy mniej więcej wie, czy potrzebuje kolarzówkę, rower górski, czy trekkingowy, to już dobranie odpowiedniej wielkości ramy rowerowej przysparza wielu nowym rowerzystom niemałych trudności. Warto jest się pochylić bardziej nad parametrami ramy rowerowej na etapie zakupu, ponieważ niepoprawnie dobrana może generować znaczne trudności i kłopoty na dalszym etapie użytkowania roweru.

Czym grozi źle dobrana rama rowerowa?


Nieprawidłowo dobrana rama rowerowa skutkuje wieloma kłopotliwymi sytuacjami dla rowerzysty. Wśród nich wymienić można:

  • kłopoty z kierowaniem, wynikające ze zmniejszonej zwrotności, co stanowić może ogromne zagrożenia dla zdrowia i życia
  • nieefektywne wykorzystanie posiadanych sił, co skutkuje szybszym zmęczeniem, a nawet potencjalnym generowaniem kontuzji i urazów z powodu niewłaściwego ułożenia ciała
  • brak komfortu podczas jazdy, czego objawem może być szybsze meczenie się, drętwienie rąk i dłoni. Jest to konsekwencją skurczonej, bądź rozciągniętej pozycji na rowerze

Jak więc widać poprawnie dobrana rama rowerowa (szeroki wybór modeli) ma kluczowe znaczenie przy użytkowaniu roweru. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała rama generuje nie tylko niewygodę, ale również niebezpieczeństwo, które w skrajnych przypadkach może skończyć się ogromnymi kłopotami.
Tags: