Czym wyróżniają się buty rowerowe??>

Obuwie odgrywa istotną rolę zarówno w codziennych sytuacjach, jak i podczas aktywności sportowych. Nie inaczej jest w przypadku jazdy na rowerze, gdzie jak się okazuje dobór odpowiedniego obuwia ma duży wpływ na wrażenia i osiągi podczas jazdy. Co różni buty rowerowe od innego typu obuwia?

Cechy i zalety butów rowerowych

Główną przyczyną i potrzebą stosowania specjalistycznego obuwia do jazdy na rowerze są pedały zatrzaskowe. Istnieją jednak także buty nie działające w tym systemie wyposażone w płaską podeszwę, wykorzystywane np. do grawitacyjnej jazdy MTB wykorzystywane z pedałami platformowymi. Większość typowych butów rowerowych dostosowana jest natomiast do montażu bloków do pedałów zatrzaskowych. W tym celu w ich podeszwie znajdują się specjalnie przygotowane otwory do ich zamontowania. Pod tym względem istotny jest dobór butów do obsługiwanego systemu bloków kompatybilnych z wykorzystywanymi pedałami. Głównymi zaletami stosowania systemów zatrzaskowych jest stabilna pozycja stóp na pedałach i poprawienie efektywności pedałowania. Poza samymi blokami buty do jazdy na rowerze posiadają także znacznie twardszą podeszwę niż w przypadku innego rodzaju obuwia sportowego. Dzięki temu siła używana podczas pedałowania lepiej transferowana jest na pedały, bez strat na uginanie podeszwy. Zaletą sportowego obuwia rowerowego jest także lepsza wentylacja stóp.

Rodzaje 

Buty rowerowe poszczególnych typów różnią się między sobą budową obejmującą zastosowane materiały i systemy zapięć. Ze względu na zastosowanie można wydzielić rowerowe buty:

  • turystyczne - budową i wyglądem zbliżone do butów trekkingowych. Pozwalają na w miarę wygodne chodzenie;
  • MTB z płaską podeszwą - do jazdy na pedałach platformowych. Z wyglądu przypominają inne buty sportowe;
  • MTB zatrzaskowe - z butów zatrzaskowych wyróżnia je podeszwa pozwalająca na podbieganie w terenie, a także możliwość zamontowania z przodu kolców;
  • szosowe - całkowicie pozbawione podeszwy do chodzenia i nastawione wyłącznie na jak najwydajniejszą jazdę bez schodzenia z roweru;
  • triatlonowe - podobne do butów szosowych z rozwiązaniami ułatwiającymi ich szybkie wkładanie
Tags: